No studijām Montrē viesnīcu institūtā līdz veiksmīga starptautiskās tirdzniecības uzņēmuma līdzīpašniekam: ieskats Vladimira ceļojumā.

Mums bija īpaša iespēja sekot līdzi Swiss Education Group absolventa Vladimira aizraujošajai karjerai. Pēc tam, kad viņš 2018. gadā pabeidza studijas Hotel Institute Montreux (HIM) Šveicē, viņš tagad ir “Connect Baltic Group” darbības direktors Latvijā. Šajā intervijā Vladimirs dalās jautrās atmiņās par studijām HIM un iepazīstina mūs ar savu karjeras izaugsmi. Viņš sniedz arī noderīgus padomus nākamajiem SEG studentiem, lai veiksmīgi uzsāktu darba gaitas.

Lai uzzinātu vairāk, lasiet visu interviju!

PHOTO 2021 01 11 11 51 40 copy

Sveiki, Vladimir! Daudzi vidusskolu absolventi pašlaik lemj par savu nākotni. Vai Jūs varētu pastāstīt, kā radās ideja studēt viesmīlību?

Pēc vidusskolas absolvēšanas man nebija skaidras vīzijas, ko darīt tālāk, un esmu pārliecināts, ka daudziem vidusskolu absolventiem ir līdzīgi. Tomēr es zināju, ka vēlos doties uz ārzemēm. Tāpēc pēc vidusskolas paņēmu pauzi un devos uz Angliju, lai uzlabotu angļu valodas zināšanas.

No rītiem intensīvi mācījos angļu valodu, bet vakaros strādāju bārā. Tas bija lielisks veids, kā gan uzlabot savas valodas prasmes, gan satikt dažādus interesantus cilvēkus. Šeit arī attīstījās mana aizraušanās ar viesmīlību.

Pirms tam man bija rezerves plāns studēt inženierzinātnes vai arhitektūru, sekojot savas ģimenes pēdās. Taču šī jaunatklātā interese par viesmīlību iedvesmoja mani tiekties uz karjeru viesnīcu attīstības jomā. Savā ziņā tas bija inženierzinātņu, arhitektūras un viesmīlības apvienojums. Tāpēc mana studiju izvēle nekad nebija saistīta ar viesmīlību kā tādu, jo jau agrīni to uztvēru kā durvis uz viesnīcu attīstības karjeru.

Daudzi latvieši izvēlas studēt Skandināvijā. Kāpēc Jūs izvēlējāties ‘’iet pret straumi’’ un tā vietā studēt Šveicē?

Es zināju, ka, ja kādreiz studēšu viesmīlības biznesu, tad tikai kādā no labākajām universitātēm šajā jomā. Izstudēju 10 labāko viesmīlības nozares universitāšu sarakstu, un 7 vai 8 no tām atradās Šveicē. Tā man bija acīmredzama izvēle.

Vai Jūs varētu pastāstīt kādu neaizmirstamu mirkli no studiju gadiem HIM?

Pirmā nedēļa, godīgi sakot, bija katastrofa. Es ierados tikai vienu dienu pirms studiju sākuma. Kad ierados Ženēvā, mana bagāža bija pazudusi. Tajā bija visas svarīgākās lietas, piemēram, skuveklis un uzvalks- būtībā viss, kas man bija nepieciešams, lai radītu labu pirmo iespaidu.

Tāpēc nākamajā dienā man bija jāceļas jau piecos no rīta, lai pirms pirmās nodarbības iepirktu skuvekli. Taču problēma bija tāda, ka es biju pieradis pie elektriskā skuvekļa, jo mana āda ir ļoti jutīga un viegli gūstu izsitumus. Uzminiet, kādu skuvekli es atradu apkārtējos veikalos, haha?

Apvienojot kavēšanu, iekaisušu sejas ādu, to pašu drēbju vilkšanu jau otro dienu, profesoru, kurš lika noprast, ka šāda uzvedība un izskats nav pieļaujams- tā bija recepte neaizmirstamam sākumam!

Vai HIM bija svarīgs studentu izskats?

Jā, ļoti, bet tas vairāk bija saistīts ar pašdisciplīnas apgūšanu, nevis tikai ar labu izskatu. Mums vienmēr bija jāierodas laikā, jābūt sakoptiem, jāvalkā tikai melni apavi ar pieskaņotām zeķēm un tamlīdzīgi. Mums tika izvirzīti augsti standarti.

Kādas nodarbības Jums patika visvairāk?

Visaizraujošākās nodarbības man šķita finanses un statistika. Mums bija lieliski pasniedzēji, kuri spēja labi izskaidrot tēmas. Mācīties pat sarežģītākos priekšmetus bija lieliska pieredze, un šīs atziņas es izmantoju uzņēmējdarbībā līdz pat šai dienai.

Neskaitot tehniskās zināšanas, kādi ir visvērtīgākie ieguvumi, kurus esat ieguvis studējot HIM?

Vissvarīgākā lieta, ko esmu iemācījies HIM, ir komandas darbs. Neatkarīgi no tā, kur cilvēks dzīvē strādās, garantēju, ka būt labam komandas biedram ir tas, kas spēj virzīt karjeru uz priekšu.

development site in vienna copy

SEG universitāšu programmās ļoti liela nozīme ir praksei. Kāda bija Jūsu pieredze ar to?

Man paveicās iegūt lieliskas prakses vietas. Pirmā no tām bija Kempinski viesnīcās Krievijā kā viesu attiecību aģentam. Pēc tam man tika piedāvāta otrā prakse Rīgā, kur viesnīcas atklāšanas laikā uzņēmos menedžmenta praktikanta lomu. Man bija jāpārrauga visi sagatavošanās darbi un jāpārliecinās, ka viss tiek izdarīts līdz pēdējam sīkumam. Pierādīju, ka esmu piemērots šim darbam, kas man galu galā nodrošināja biznesa attīstības vadītāja amatu Mogotel Hotel Group 2018. gadā. Tā sākās mana karjera viesnīcu attīstības jomā.

Pēc prakses vēl man tika piedāvāts strādāt vadībā arī Āfrikā un Ķīnā. Bija daudz fantastisku starptautisku iespēju, no kurām izvēlēties!

EXPO Real copy

Vēl būdams tik jauns, jau esat darbojies vairākās nopietnās pozīcijās. Vai šķiet, ka sava vecuma dēļ bija sevi vairāk jāpierāda?

Atceros gadījumu, kad pievienojos Mogotel Hotel Group, es devos uz tikšanos par viesnīcu attīstību Slovēnijā. Tur es tikos ar dažiem partneriem, ar kuriem iepriekš biju sazinājies tikai pa e-pastu vai telefonu. Telpā bija apmēram astoņi cilvēki, kuri apsprieda biznesa attīstību, un, kad es ienācu, visi bija tik apjukuši. Ar e-pasta vēstuļu starpniecību mēs jau bijām tikuši tālu darījuma attīstībā, bet viņiem bija grūti savienot šos divus faktus. Man tobrīd bija tikai 22 gadi.

Man šķiet, ka šajā jomā, kur visiem ir 50+, cilvēkiem ir ļoti nepierasti redzēt jaunu cilvēku kā es, ienākam tik lielā un atzītā uzņēmumā. Tomēr es sapratu, ka daudzi patiešām novērtē un uzklausa svaigas idejas, neatkarīgi no vecuma.

Kas Jūs pamudināja uzsākt savu uzņēmējdarbību?

Pandēmijas sākumā mēs zinājām, ka turpmāko 2-3 gadu laikā jaunu viesnīcu atvēršana samazināsies. Mēs pamanījām iespēju un sākām piegādāt medicīnas aprīkojumu visām Baltijas valstīm. Dažu mēnešu laikā mēs sasniedzām labu apgrozījumu, un es nolēmu pamest Mogotel uzņēmumu, lai pilnībā pievērstos savam biznesam.

Maybe as main photo for interview copy

Tomēr veselības nozare nav Jūsu kompetence. Kā spējāt ‘’ienirt jaunos ūdeņos’’, kuros Jums nav pieredzes?

Nav tā, ka mēs akli, neko nezinot, iegājām nepazīstamā teritorijā. Mēs daudz strādājām, daudz mācījāmies, daudz studējām jau pieejamo informāciju. Mēs dzīvojam tādā laikā, kad ātri iespējams apgūt to, kas cilvēkam nepieciešams. Šeit nav nekāda slepena veiksmes stāsta, ar partneri pastāvīgi sekojam līdzi tirgum, runājam ar dažādu jomu cilvēkiem un meklējam jaunas iespējas.

Tāpat mēs nejūtam nepieciešamību aprobežoties tikai ar vienu nozari. Papildus medicīnas iekārtām tagad importējam un eksportējam arī vairumtirdzniecības preces, turklāt ne tikai Baltijas, bet arī Skandināvijas tirgū. Turklāt esam uzsākuši Connect Baltic Advisory, kas ir juridiskās un finanšu konsultācijas mazajiem uzņēmumiem šeit Baltijā. Mums ir arī e-veikals medicīnas ierīcēm, medikamentiem un citām precēm.

Uzsākot jaunu uzņēmējdarbību, parasti visgrūtāk ir piesaistīt pirmos klientus. Vai ir kādi padomi, kā Jums tas izdevās?

Godīgi sakot, tas bija patiešām grūti. Tā kā mēs bijām tik jauni, daudzi cilvēki bija patiesi skeptiski noskaņoti, jo īpaši tāpēc, ka citi veselības aprūpes nozares dalībnieki bija labi pazīstami. Iegūt viņu uzticību ir ļoti grūti. Varbūt manas viesmīlības nozares pieredzes dēļ man bija priekšrocības. Es patiešām nezinu.. Joprojām jūtu, ka tas bija brīnums, tāpēc šeit nevaru sniegt kādus padomus.

First warehouse at Spilva airport

Kādi ir Jūsu nākotnes plāni?

Drīzumā mēs dosimies uz Dubaijas izstādi un pēc tam uz Stambulu, lai pārrunātu uzņēmējdarbības paplašināšanās iespējas tur. Mēs domājam arī par viesmīlību. Mēs saskatām lielu potenciālu kopmītņu attīstībai Baltijā. Mums ir daudz ideju.

Vai, atskatoties atpakaļ, šķiet, ka Jūsu studijas HIM atmaksājās?

100%. Godīgi sakot, tas ir pilnībā mainījis manu domāšanu. Tas man ir daudz iemācījis ne tikai par viesmīlību, bet arī par citām jomām. Ļoti maz ir cilvēku ar augstāko izglītību šajā jomā, un jo īpaši ar Šveices diplomu. Tas man deva lielas priekšrocības un iespēju uzsākt karjeru tik jaunā vecumā.

Tajā pašā laikā izglītība dzīvē neko negarantē, taču tā atver durvis uz jaunām iespējām. Un tad tikai no cilvēka paša ir atkarīgs, kur turpināt virzīties savā karjerā.

Our office2

Ko Jūs ieteiktu cilvēkiem, kuri domā par studijām HIM?

Studijas Šveicē ir viena no visaizraujošākajām un unikālākajām pieredzēm, ko var gūt. Pārliecinieties, ka Jums ir plāns par savu nākotni, un rūpīgi izvēlieties prakses vietas, jo tās būtiski ietekmēs Jūsu nākotni. Turklāt izbaudiet katru mirkli, izmantojiet katru iespēju dibināt kontaktus, jo būs iespēja satikt cilvēkus no visas pasaules, un, protams, izbaudi Šveices dabu!

Paldies, Vladimir, par iedvesmojošo sarunu!